Sanken SWF240P-24-L
SWF240P-24-L picture photo
Mfg. Part Number
SWF240P-24-L
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Datasheet Download
SWF240P-24-L.pdf
Availability of SWF240P-24-L
QUANTITY
SWF240P-24-L Order Process
Ship out your order
Specifications of SWF240P-24-L
Internal Part NumberEIS-SWF240P-24-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWF
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency92%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWF240P-24-L
Related LinksSWF240, SWF240P-24-L Datasheet, Sanken Distributor
SWF240P-24-L Details Description
Related parts for SWF240P-24-L
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE 80AMP 22X58MM 660/700V datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AFM25B/AE25M/AFM25B datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL 5V R-R 16-QSOP datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
XFRMR AUTO 230/115V 500VA datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RF MODULE PLLMC datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf