Sanken SWF240P-24-R-T
SWF240P-24-R-T picture photo
Mfg. Part Number
SWF240P-24-R-T
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Datasheet Download
SWF240P-24-R-T.pdf
Availability of SWF240P-24-R-T
QUANTITY
SWF240P-24-R-T Order Process
Ship out your order
Specifications of SWF240P-24-R-T
Internal Part NumberEIS-SWF240P-24-R-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWF
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency92%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesAdjustable Output, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWF240P-24-R-T
Related LinksSWF240P, SWF240P-24-R-T Datasheet, Sanken Distributor
SWF240P-24-R-T Details Description
Related parts for SWF240P-24-R-T
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.25 6H FEM 5V datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FOR E3FZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf