Sanken SWF240P-36-LC-R
SWF240P-36-LC-R picture photo
Mfg. Part Number
SWF240P-36-LC-R
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 240W
Datasheet Download
SWF240P-36-LC-R.pdf
Availability of SWF240P-36-LC-R
QUANTITY
SWF240P-36-LC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SWF240P-36-LC-R
Internal Part NumberEIS-SWF240P-36-LC-R
SeriesSWF
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.7A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency92%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.35" L x 3.86" W x 2.32" H (212.0mm x 98.0mm x 59.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWF240P-36-LC-R
Related LinksSWF240P, SWF240P-36-LC-R Datasheet, Sanken Distributor
SWF240P-36-LC-R Details Description
Related parts for SWF240P-36-LC-R
LED YELLOW 5.3X4.6X4.8MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 30K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES 8.5 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30K OHM 1% 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 6A DPAK datasheet.pdf