Recom Power R0.25S-3.305/H-R
R0.25S-3.305/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-3.305/H-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S-3.305/H-R.pdf
Availability of R0.25S-3.305/H-R
QUANTITY
R0.25S-3.305/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-3.305/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-3.305/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-3.305/H-R
Related LinksR0.25S-3, R0.25S-3.305/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-3.305/H-R Details Description
Related parts for R0.25S-3.305/H-R
IC OCTAL TRANSP LATCH 20SO datasheet.pdf
REGULATOR 2.5/1.2V 12VIN HORZ datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 200MW SOD523F datasheet.pdf
ULTREX 5/7.5 REC 6P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf