Sanken SWG030-12-CN
SWG030-12-CN picture photo
Mfg. Part Number
SWG030-12-CN
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Datasheet Download
SWG030-12-CN.pdf
Availability of SWG030-12-CN
QUANTITY
SWG030-12-CN Order Process
Ship out your order
Specifications of SWG030-12-CN
Internal Part NumberEIS-SWG030-12-CN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWG030
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3.0kV (3000V)
Efficiency78%
Operating Temperature-10°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.06" L x 3.07" W x 1.22" H (103.0mm x 78.0mm x 31.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, DEMKO
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWG030-12-CN
Related LinksSWG030, SWG030-12-CN Datasheet, Sanken Distributor
SWG030-12-CN Details Description
Related parts for SWG030-12-CN
OSCILLATOR CMOS PROG 3.3V 0E datasheet.pdf
RES 274 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM SOD882 datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC GATE NAND 6CH 2-INP 20-SOIC datasheet.pdf
I/O BLOCK 8PORT M12 16INPUT NPN datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HAN 16A PROTECTION COVER THERMO. datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf