Sanken SWG150-24-C-R-CN
SWG150-24-C-R-CN picture photo
Mfg. Part Number
SWG150-24-C-R-CN
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Datasheet Download
SWG150-24-C-R-CN.pdf
Availability of SWG150-24-C-R-CN
QUANTITY
SWG150-24-C-R-CN Order Process
Ship out your order
Specifications of SWG150-24-C-R-CN
Internal Part NumberEIS-SWG150-24-C-R-CN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWG150
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.5A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3.0kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.67" L x 3.68" W x 1.48" H (168.6mm x 93.5mm x 37.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, DEMKO
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWG150-24-C-R-CN
Related LinksSWG150-2, SWG150-24-C-R-CN Datasheet, Sanken Distributor
SWG150-24-C-R-CN Details Description
Related parts for SWG150-24-C-R-CN
CONN TERM BLK SPACER COVER 2.5MM datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR LM3621 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .022-.032".125" datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 4.5A DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 133 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 389V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf