Sanken SWG150-24-R
SWG150-24-R picture photo
Mfg. Part Number
SWG150-24-R
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Datasheet Download
SWG150-24-R.pdf
Availability of SWG150-24-R
QUANTITY
SWG150-24-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SWG150-24-R
Internal Part NumberEIS-SWG150-24-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWG150
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.5A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3.0kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.20" L x 3.66" W x 1.34" H (183.0mm x 93.0mm x 34.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, DEMKO
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWG150-24-R
Related LinksSWG15, SWG150-24-R Datasheet, Sanken Distributor
SWG150-24-R Details Description
Related parts for SWG150-24-R
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
Crystal 7.9488MHz 50ppm 16pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MODULE PERIPHERAL FOR MAX9611 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 100MHZ 6SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0013UF RADIAL datasheet.pdf