CUI Inc. SWI12-9-N-P5R
SWI12-9-N-P5R picture photo
Mfg. Part Number
SWI12-9-N-P5R
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 12W
Datasheet Download
SWI12-9-N-P5R.pdf
Availability of SWI12-9-N-P5R
QUANTITY
SWI12-9-N-P5R Order Process
Ship out your order
Specifications of SWI12-9-N-P5R
Internal Part NumberEIS-SWI12-9-N-P5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnergy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationSWI12-N Series Cert of Compliance
Featured Product6 W to 24 W Level VI Wall Plug-In AC-DC Power Supplies
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSWI12-N
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)1.2A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption75mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.83" L x 1.34" W x 1.65" H (72.0mm x 34.0mm x 42.0mm)
ApprovalscULus, PSE
Power (Watts) - Max11W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWI12-9-N-P5R
Related LinksSWI12-, SWI12-9-N-P5R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SWI12-9-N-P5R Details Description
Related parts for SWI12-9-N-P5R
PAINT COND LATEX GREY 5GAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CARD EDGE 50POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP PTFE 27PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 31POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf