CUI Inc. SWI6-12-N-P5R
SWI6-12-N-P5R picture photo
Mfg. Part Number
SWI6-12-N-P5R
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
SWI6-12-N-P5R.pdf
Availability of SWI6-12-N-P5R
QUANTITY
SWI6-12-N-P5R Order Process
Ship out your order
Specifications of SWI6-12-N-P5R
Internal Part NumberEIS-SWI6-12-N-P5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSWI6-N Series Cert of Compliance
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSWI6-N
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.32" L x 1.69" W x 0.98" H (59.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
ApprovalscULus, PSE
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWI6-12-N-P5R
Related LinksSWI6-1, SWI6-12-N-P5R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SWI6-12-N-P5R Details Description
Related parts for SWI6-12-N-P5R
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.49M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 24.58UH SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W MFLAT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 50POS datasheet.pdf
OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 90V 250MA SOT23 datasheet.pdf