CUI Inc. SWI6-5.9-N-P5
SWI6-5.9-N-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SWI6-5.9-N-P5
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.9V 6W
Datasheet Download
SWI6-5.9-N-P5.pdf
Availability of SWI6-5.9-N-P5
QUANTITY
SWI6-5.9-N-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWI6-5.9-N-P5
Internal Part NumberEIS-SWI6-5.9-N-P5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSWI6-N Series Cert of Compliance
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSWI6-N
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5.9V
Current - Output (Max)1.2A
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.32" L x 1.69" W x 0.98" H (59.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
ApprovalscULus, PSE
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWI6-5.9-N-P5
Related LinksSWI6-5, SWI6-5.9-N-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SWI6-5.9-N-P5 Details Description
Related parts for SWI6-5.9-N-P5
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
LCD MODULE CABLE datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP4T 300MA 125V datasheet.pdf
PNL MNT RED 20MA W/WIRE 12" datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf