Sullins Connector Solutions SWR201-NREN-S16-RL-WH
SWR201-NREN-S16-RL-WH picture photo
Mfg. Part Number
SWR201-NREN-S16-RL-WH
Brief Description
CONN HDR 2MM TIN 16POS R/A
Datasheet Download
SWR201-NREN-S16-RL-WH.pdf
Availability of SWR201-NREN-S16-RL-WH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SWR201-NREN-S16-RL-WH Order Process
Ship out your order
Specifications of SWR201-NREN-S16-RL-WH
Internal Part NumberEIS-SWR201-NREN-S16-RL-WH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSWR201
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationKinked Pin, Solder
Contact Finish Thickness-
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWR201-NREN-S16-RL-WH
Related LinksSWR201-NRE, SWR201-NREN-S16-RL-WH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SWR201-NREN-S16-RL-WH Details Description
Related parts for SWR201-NREN-S16-RL-WH
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC 4BIT SYNC BINRY COUNTR16TSSOP datasheet.pdf
IC COMPARATOR 400MV REF 3-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 145V datasheet.pdf