Sullins Connector Solutions SWR25X-NRTC-S05-RB-BA
SWR25X-NRTC-S05-RB-BA picture photo
Mfg. Part Number
SWR25X-NRTC-S05-RB-BA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR .100" SNGL PCB RA 5POS
Datasheet Download
SWR25X-NRTC-S05-RB-BA.pdf
Availability of SWR25X-NRTC-S05-RB-BA
QUANTITY
SWR25X-NRTC-S05-RB-BA Order Process
Ship out your order
Specifications of SWR25X-NRTC-S05-RB-BA
Internal Part NumberEIS-SWR25X-NRTC-S05-RB-BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductWire-to-Board Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSWR25X
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.303" (7.70mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWR25X-NRTC-S05-RB-BA
Related LinksSWR25X-NRT, SWR25X-NRTC-S05-RB-BA Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SWR25X-NRTC-S05-RB-BA Details Description
Related parts for SWR25X-NRTC-S05-RB-BA
RELAY OPTO AC/DC 200V 250MA 6DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
NEEDLE PROBE datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V POWERFLAT 5X6 H datasheet.pdf