Amgis SWS-0.9-330
SWS-0.9-330 picture photo
Mfg. Part Number
SWS-0.9-330
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 900MA 180 MOHM
Datasheet Download
SWS-0.9-330.pdf
Availability of SWS-0.9-330
QUANTITY
SWS-0.9-330 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWS-0.9-330
Internal Part NumberEIS-SWS-0.9-330
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSW
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.925" L x 0.925" W (23.50mm x 23.50mm)
Height - Seated (Max)0.541" (13.75mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWS-0.9-330
Related LinksSWS-0, SWS-0.9-330 Datasheet, Amgis Distributor
SWS-0.9-330 Details Description
Related parts for SWS-0.9-330
RELAY OPTO SPST-NO 120MA 400V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A SMC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
PRESS FIXTURE & 73772-00 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CTV 30C MIXED PIN PLUG datasheet.pdf
TV 19C 19#12 SKT PLUG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 200MA TUMD2S datasheet.pdf