Amgis SWS-3.00-53
SWS-3.00-53 picture photo
Mfg. Part Number
SWS-3.00-53
Brief Description
FIXED IND 53UH 3A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
SWS-3.00-53.pdf
Availability of SWS-3.00-53
QUANTITY
SWS-3.00-53 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWS-3.00-53
Internal Part NumberEIS-SWS-3.00-53
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package130
Material - CorePowdered Iron
Inductance53µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.925" L x 0.925" W (23.50mm x 23.50mm)
Height - Seated (Max)0.506" (12.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWS-3.00-53
Related LinksSWS-3, SWS-3.00-53 Datasheet, Amgis Distributor
SWS-3.00-53 Details Description
Related parts for SWS-3.00-53
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SCR NON-SENS 600V 25A TO-263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 740TBGA datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
INDUS STAR LED MODULE WHITE datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf