Susumu RR0816P-1690-D-23A
RR0816P-1690-D-23A picture photo
Mfg. Part Number
RR0816P-1690-D-23A
Brief Description
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/16W 0816
Datasheet Download
RR0816P-1690-D-23A.pdf
Availability of RR0816P-1690-D-23A
QUANTITY
RR0816P-1690-D-23A Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0816P-1690-D-23A
Internal Part NumberEIS-RR0816P-1690-D-23A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0816
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0816P-1690-D-23A
Related LinksRR0816P-1, RR0816P-1690-D-23A Datasheet, Susumu Distributor
RR0816P-1690-D-23A Details Description
Related parts for RR0816P-1690-D-23A
IC ENCODER NTSC/PAL DGTL VQFP64 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 25V C0G 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
HOUSING REMOVAL TOOL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT 2MM SMD datasheet.pdf
8302-101 STOP FINGER datasheet.pdf
21.55MM X 13.21MM 1=25/PK datasheet.pdf