Essentra Components (formerly Richco, Inc.) SWS0100A
SWS0100A picture photo
Mfg. Part Number
SWS0100A
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND SPACER M2 NYLON 1/4"
Datasheet Download
SWS0100A.pdf
Availability of SWS0100A
QUANTITY
SWS0100A Order Process
Ship out your order
Specifications of SWS0100A
Internal Part NumberEIS-SWS0100A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesSWS
TypeRound Spacer
Threaded/UnthreadedUnthreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.250" (6.35mm) 1/4"
Between Board Height0.250" (6.35mm) 1/4"
Length - Overall0.250" (6.35mm) 1/4"
Features-
MaterialNylon
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWS0100A
Related LinksSWS0, SWS0100A Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
SWS0100A Details Description
Related parts for SWS0100A
LID F/TRAY 1/16X9-1/8X13-1/16 datasheet.pdf
DIODE VHF VAR CAP 32V SOD523 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7S 0402 datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR PLL 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED XNOVA COOL WHITE 5000K 1212 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM TACH 24VDC datasheet.pdf