TDK-Lambda Americas, Inc. SWS300A12
SWS300A12 picture photo
Mfg. Part Number
SWS300A12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Datasheet Download
SWS300A12.pdf
Availability of SWS300A12
QUANTITY
SWS300A12 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWS300A12
Internal Part NumberEIS-SWS300A12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelSWS300A.igsSWS300A.stp
PCN Obsolescence/ EOLSWS50-600, SWS300A, PH-S, PH-F 01/Oct/2015
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)26A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-20°C ~ 74°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.80" L x 2.05" W x 4.01" H (198.1mm x 52.1mm x 101.9mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWS300A12
Related LinksSWS3, SWS300A12 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
SWS300A12 Details Description
Related parts for SWS300A12
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SGL HS 9A 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf