TDK-Lambda Americas, Inc. SWS300A5/CO2
SWS300A5/CO2 picture photo
Mfg. Part Number
SWS300A5/CO2
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 300W
Datasheet Download
SWS300A5/CO2.pdf
Availability of SWS300A5/CO2
QUANTITY
SWS300A5/CO2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWS300A5/CO2
Internal Part NumberEIS-SWS300A5/CO2
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)55A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency78%
Operating Temperature-20°C ~ 74°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.80" L x 2.05" W x 4.01" H (198.1mm x 52.1mm x 101.9mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max275W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWS300A5/CO2
Related LinksSWS300, SWS300A5/CO2 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
SWS300A5/CO2 Details Description
Related parts for SWS300A5/CO2
WAFER SW DP-5POS NON-SHORT .5A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 8.5A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 20 POS datasheet.pdf
RJI CABLE 4X2XAWG26/7 FLEX PUS datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf