Bulgin SX0782/63
SX0782/63 picture photo
Mfg. Part Number
SX0782/63
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 250V
Datasheet Download
SX0782/63.pdf
Availability of SX0782/63
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SX0782/63 Order Process
Ship out your order
Specifications of SX0782/63
Internal Part NumberEIS-SX0782/63
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesSX
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length19.10mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
Bushing Thread-
Ingress Protection-
Features-
Actuator Material-
Electrical Life-
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SX0782/63
Related LinksSX07, SX0782/63 Datasheet, Bulgin Distributor
SX0782/63 Details Description
Related parts for SX0782/63
Connector Quick Connect Tab 0.205" (5.21mm) Solder datasheet.pdf
SWITCH DIP 5POS TOP FLUSH 24V datasheet.pdf
IC CONFIG DEVICE 16MBIT 100QFP datasheet.pdf
SIDACTOR BIDIR 320V 150A TO-92 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.77V/ADJ 0.3A 8UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf