Cornell Dubilier Electronics SXR101M050ST
SXR101M050ST picture photo
Mfg. Part Number
SXR101M050ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
SXR101M050ST.pdf
Availability of SXR101M050ST
QUANTITY
SXR101M050ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SXR101M050ST
Internal Part NumberEIS-SXR101M050ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSXR
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.33 Ohm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current292.1mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SXR101M050ST
Related LinksSXR101, SXR101M050ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SXR101M050ST Details Description
Related parts for SXR101M050ST
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SSMINI2 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3K OHM 5% 225W datasheet.pdf
OSC VCXO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 76.8V 3.2A datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 11A 125V datasheet.pdf