Cornell Dubilier Electronics SXR152M025ST
SXR152M025ST picture photo
Mfg. Part Number
SXR152M025ST
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
SXR152M025ST.pdf
Availability of SXR152M025ST
QUANTITY
SXR152M025ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SXR152M025ST
Internal Part NumberEIS-SXR152M025ST
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SXR152M025ST
Related LinksSXR152, SXR152M025ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SXR152M025ST Details Description
Related parts for SXR152M025ST
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC AXIAL datasheet.pdf
TRANS AUDIO 15KCT/33.8K/135K IMP datasheet.pdf
25CIR MTA100 ASSY TAPE LF datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 28MM datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 50A 200V KBPC datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/SLOT/PG 32CKT datasheet.pdf
SR BTS PLUG 3 ASY DELTA GLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf