Cornell Dubilier Electronics SXR221M063ST
SXR221M063ST picture photo
Mfg. Part Number
SXR221M063ST
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
SXR221M063ST.pdf
Availability of SXR221M063ST
QUANTITY
SXR221M063ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SXR221M063ST
Internal Part NumberEIS-SXR221M063ST
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)480 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current409.4mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SXR221M063ST
Related LinksSXR221, SXR221M063ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SXR221M063ST Details Description
Related parts for SXR221M063ST
FUSE GLASS 63MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC DC-DC CONVERT 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FITTING datasheet.pdf
CRIMP RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP FILM 4.7 NF 2.5% 100VDC AXIA datasheet.pdf