Cornell Dubilier Electronics SXR681M050ST
SXR681M050ST picture photo
Mfg. Part Number
SXR681M050ST
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
SXR681M050ST.pdf
Availability of SXR681M050ST
QUANTITY
SXR681M050ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SXR681M050ST
Internal Part NumberEIS-SXR681M050ST
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current814.2mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SXR681M050ST
Related LinksSXR681, SXR681M050ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SXR681M050ST Details Description
Related parts for SXR681M050ST
CONN HEADER .100 SINGL STR 2POS datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SVZ 7.62HP/04/180SF SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
TM3476M6R3BHBA datasheet.pdf
MICRO 100C S 3" WHT FLOAT datasheet.pdf