Cornell Dubilier Electronics SXR821M016ST
SXR821M016ST picture photo
Mfg. Part Number
SXR821M016ST
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
SXR821M016ST.pdf
Availability of SXR821M016ST
QUANTITY
SXR821M016ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SXR821M016ST
Internal Part NumberEIS-SXR821M016ST
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)260 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current618mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SXR821M016ST
Related LinksSXR821, SXR821M016ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SXR821M016ST Details Description
Related parts for SXR821M016ST
IC REG LDO 2.85V 1A DPAK datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 120 OHM 10SIP datasheet.pdf
KIT DEMO 868MHZ BLACKBIRD datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 297V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD523 datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER Z AXIS 16SOIC datasheet.pdf
HEAVY DUTY ZINC PADLOCK CHAIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS PIP VERT 30AU datasheet.pdf