Microchip Technology SY100E160JC
SY100E160JC picture photo
Mfg. Part Number
SY100E160JC
Manufacturer
Product Category
Logic - Parity Generators and Checkers
Brief Description
IC 12-BIT GEN/CHKER 28PLCC
Datasheet Download
SY100E160JC.pdf
Availability of SY100E160JC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SY100E160JC Order Process
Ship out your order
Specifications of SY100E160JC
Internal Part NumberEIS-SY100E160JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Parity Generators and Checkers
Series100E
PackagingBulk
Logic TypeParity Generator/Checker
Number of Circuits12-Bit
Current - Output High, Low-
Voltage - Supply4.2 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SY100E160JC
Related LinksSY100, SY100E160JC Datasheet, Microchip Technology Distributor
SY100E160JC Details Description
Related parts for SY100E160JC
MOSFET 2P-CH 60V 0.34A SSOT6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 20K OHM 5% AXL datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CABLE IP68 MINI A TO B USB 4.5M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC VCTCXO 24.576MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf