Vishay Semiconductor/Opto Division TSSP57P38TT1
TSSP57P38TT1 picture photo
Mfg. Part Number
TSSP57P38TT1
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photo Detectors - Remote Receiver
Brief Description
IC IR RCVR MOD 38KHZ-E7
Datasheet Download
TSSP57P38TT1.pdf
Availability of TSSP57P38TT1
QUANTITY
TSSP57P38TT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TSSP57P38TT1
Internal Part NumberEIS-TSSP57P38TT1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photo Detectors - Remote Receiver
Series-
Sensing Distance40m
B.P.F. Center Frequency38.0kHz
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply0.7mA
OrientationTop View
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSSP57P38TT1
Related LinksTSSP57, TSSP57P38TT1 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
TSSP57P38TT1 Details Description
Related parts for TSSP57P38TT1
IC SW CONTINUE TIME BIPO SOT23W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf