Microchip Technology SY100EL1001ZC-TR
SY100EL1001ZC-TR picture photo
Mfg. Part Number
SY100EL1001ZC-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Laser Drivers
Brief Description
IC LASER DRIVER 1.25GBPS 16SOIC
Datasheet Download
SY100EL1001ZC-TR.pdf
Availability of SY100EL1001ZC-TR
QUANTITY
SY100EL1001ZC-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SY100EL1001ZC-TR
Internal Part NumberEIS-SY100EL1001ZC-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Laser Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLaser Diode Driver (Fiber Optic)
Data Rate1.25Gbps
Number of Channels1
Voltage - Supply-4.75 V ~ -5.25 V
Current - Supply14mA
Current - Modulation60mA
Current - Bias-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SY100EL1001ZC-TR
Related LinksSY100EL1, SY100EL1001ZC-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
SY100EL1001ZC-TR Details Description
Related parts for SY100EL1001ZC-TR
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 10 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 50V 20% BX 1825 datasheet.pdf
RES 887K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf