Microchip Technology SY100EL1001ZG-TR
SY100EL1001ZG-TR picture photo
Mfg. Part Number
SY100EL1001ZG-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Laser Drivers
Brief Description
IC LASER DRIVER 1.25GBPS 16SOIC
Datasheet Download
SY100EL1001ZG-TR.pdf
Availability of SY100EL1001ZG-TR
QUANTITY
SY100EL1001ZG-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SY100EL1001ZG-TR
Internal Part NumberEIS-SY100EL1001ZG-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Laser Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLaser Diode Driver (Fiber Optic)
Data Rate1.25Gbps
Number of Channels1
Voltage - Supply-4.75 V ~ -5.25 V
Current - Supply14mA
Current - Modulation60mA
Current - Bias-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SY100EL1001ZG-TR
Related LinksSY100EL1, SY100EL1001ZG-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
SY100EL1001ZG-TR Details Description
Related parts for SY100EL1001ZG-TR
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 10V SOD-323 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 14-SOIC datasheet.pdf
PTC RESETBL 60V/250VIR 80MA RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 21CK datasheet.pdf