Microchip Technology SY10EP05VZC
SY10EP05VZC picture photo
Mfg. Part Number
SY10EP05VZC
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters - Multi-Function, Configurable
Brief Description
IC GATE AND/NAND 3.3V/5V 8-SOIC
Datasheet Download
SY10EP05VZC.pdf
Availability of SY10EP05VZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SY10EP05VZC Order Process
Ship out your order
Specifications of SY10EP05VZC
Internal Part NumberEIS-SY10EP05VZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters - Multi-Function, Configurable
Series10EP
PackagingTube
Logic TypeAND/NAND Gate
Number of Circuits1
Number of Inputs2 Input (1, 1)
Schmitt Trigger InputNo
Output TypeDifferential
Current - Output High, Low-
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SY10EP05VZC
Related LinksSY10E, SY10EP05VZC Datasheet, Microchip Technology Distributor
SY10EP05VZC Details Description
Related parts for SY10EP05VZC
JUMPER-H1501TR/A3048Y/H1501TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 10A TO-220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 28POS datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP PMI LARGE TORPEDO RED datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2MM VERT SMD GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf