ON Semiconductor SZMM5Z5V6ST1G
SZMM5Z5V6ST1G picture photo
Mfg. Part Number
SZMM5Z5V6ST1G
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD523
Datasheet Download
SZMM5Z5V6ST1G.pdf
Availability of SZMM5Z5V6ST1G
QUANTITY
SZMM5Z5V6ST1G Order Process
Ship out your order
Specifications of SZMM5Z5V6ST1G
Internal Part NumberEIS-SZMM5Z5V6ST1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SZMM5Z5V6ST1G
Related LinksSZMM5Z, SZMM5Z5V6ST1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SZMM5Z5V6ST1G Details Description
Related parts for SZMM5Z5V6ST1G
CONN PLUG 9POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SSMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf