ON Semiconductor SZMMSZ8V2ET1G
SZMMSZ8V2ET1G picture photo
Mfg. Part Number
SZMMSZ8V2ET1G
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123
Datasheet Download
SZMMSZ8V2ET1G.pdf
Availability of SZMMSZ8V2ET1G
QUANTITY
SZMMSZ8V2ET1G Order Process
Ship out your order
Specifications of SZMMSZ8V2ET1G
Internal Part NumberEIS-SZMMSZ8V2ET1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr700nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SZMMSZ8V2ET1G
Related LinksSZMMSZ, SZMMSZ8V2ET1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SZMMSZ8V2ET1G Details Description
Related parts for SZMMSZ8V2ET1G
BACKSHELL DB9 GREY PLASTIC datasheet.pdf
OSC VCXO 200.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
D4N-1C20R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
RES 750 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf