Honeywell Sensing and Productivity Solutions SZR-MY2-N1-DC24V
SZR-MY2-N1-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
SZR-MY2-N1-DC24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Datasheet Download
SZR-MY2-N1-DC24V.pdf
Availability of SZR-MY2-N1-DC24V
QUANTITY
SZR-MY2-N1-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of SZR-MY2-N1-DC24V
Internal Part NumberEIS-SZR-MY2-N1-DC24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesSZR-MY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current40.9mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power900 mW
Coil Resistance650 Ohms
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SZR-MY2-N1-DC24V
SZR-MY2-N1-DC24V Details Description
Related parts for SZR-MY2-N1-DC24V
Connector Quick Connect Receptacle 14-20 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
IC MPU I186 25MHZ 100MQFP datasheet.pdf
COVER TERM AD 3 FOR SAK 6N datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 25MA 71 OHM SMD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
4 INPUTS 100/120VAC INPUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf