ST T1050H-6G
T1050H-6G picture photo
Mfg. Part Number
T1050H-6G
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 10A D2PAK
Datasheet Download
T1050H-6G.pdf
Availability of T1050H-6G
QUANTITY
T1050H-6G Order Process
Ship out your order
Specifications of T1050H-6G
Internal Part NumberEIS-T1050H-6G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsT1050H View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)75mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T1050H-6G
Related LinksT105, T1050H-6G Datasheet, ST Distributor
T1050H-6G Details Description
Related parts for T1050H-6G
CONN MCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 500CT/3.2 IMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 210MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
MOUNTING CLIP HORIZ .375IN DIA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET 16POS 1MM CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf