C&K Components T105SHCBE
T105SHCBE picture photo
Mfg. Part Number
T105SHCBE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
T105SHCBE.pdf
Availability of T105SHCBE
QUANTITY
T105SHCBE Order Process
Ship out your order
Specifications of T105SHCBE
Internal Part NumberEIS-T105SHCBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesT
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length9.40mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 4.95mm Dia
Bushing Thread10-48
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T105SHCBE
Related LinksT105, T105SHCBE Datasheet, C&K Components Distributor
T105SHCBE Details Description
Related parts for T105SHCBE
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 277MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT .100 IDC 40POS DL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC CONTROLLER PWM/LDO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 2.54MM TH datasheet.pdf