Vishay/Dale RNC55J6090BSRE6
RNC55J6090BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6090BSRE6
Brief Description
RES 609 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6090BSRE6.pdf
Availability of RNC55J6090BSRE6
QUANTITY
RNC55J6090BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6090BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6090BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)609
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6090BSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6090BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6090BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6090BSRE6
CONN HEADER .100 DUAL R/A 64POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 953 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
HS ASSY CLIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf