Sensata Technologies/Airpax T11-2-1.25A-01-11A-V
T11-2-1.25A-01-11A-V picture photo
Mfg. Part Number
T11-2-1.25A-01-11A-V
Brief Description
CIR BRKR 1.25A 250VAC 65VDC
Datasheet Download
T11-2-1.25A-01-11A-V.pdf
Availability of T11-2-1.25A-01-11A-V
QUANTITY
T11-2-1.25A-01-11A-V Order Process
Ship out your order
Specifications of T11-2-1.25A-01-11A-V
Internal Part NumberEIS-T11-2-1.25A-01-11A-V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesSNAPAK®
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC65V
Number of Poles1
Actuator TypeToggle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T11-2-1.25A-01-11A-V
Related LinksT11-2-1.25, T11-2-1.25A-01-11A-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
T11-2-1.25A-01-11A-V Details Description
Related parts for T11-2-1.25A-01-11A-V
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
IC NETWORK TERMINATOR MQFP44 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS .100 DL STR PCB datasheet.pdf
IC FPGA 264 I/O 456FBGA datasheet.pdf
IC DSP CAR RADIO 80QFP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 560K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IP SUITE ETHERNET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf