Schurter T11-214-2.5
T11-214-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
T11-214-2.5
Brief Description
CIR BRKR THRM 2.5A 240VAC 48VDC
Datasheet Download
T11-214-2.5.pdf
Availability of T11-214-2.5
QUANTITY
T11-214-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of T11-214-2.5
Internal Part NumberEIS-T11-214-2.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesT11
Breaker TypeThermal
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC48V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T11-214-2.5
Related LinksT11-2, T11-214-2.5 Datasheet, Schurter Distributor
T11-214-2.5 Details Description
Related parts for T11-214-2.5
JUMPER-H1500TR/A3048B/X 10" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC CONTROLLR HOTSWAP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMA datasheet.pdf
ENCODER OPT 3CHAN 2000PPR 5VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
EX2 DEBURRING WHEEL 12" 8A MED datasheet.pdf
IC PWR SW USB SOT25 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125.009375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf