Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y44870R01000B9W
Y44870R01000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y44870R01000B9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 0.1% 1W 2512
Datasheet Download
Y44870R01000B9W.pdf
Availability of Y44870R01000B9W
QUANTITY
Y44870R01000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y44870R01000B9W
Internal Part NumberEIS-Y44870R01000B9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSM2512S
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y44870R01000B9W
Y44870R01000B9W Details Description
Related parts for Y44870R01000B9W
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION 1CELL SOT89 datasheet.pdf
FIXED IND 0.56NH 500MA 100 MOHM datasheet.pdf
EXL UNITZD WHEEL TR 3X1/4"3S FIN datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 30mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
FLYBACK XFRM WE-FB LT3798 LT3799 datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 225MM datasheet.pdf