Schurter T11-611R-15
T11-611R-15 picture photo
Mfg. Part Number
T11-611R-15
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 48VDC
Datasheet Download
T11-611R-15.pdf
Availability of T11-611R-15
QUANTITY
T11-611R-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of T11-611R-15
Internal Part NumberEIS-T11-611R-15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesT11
Breaker TypeThermal
Current Rating15A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC48V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T11-611R-15
Related LinksT11-6, T11-611R-15 Datasheet, Schurter Distributor
T11-611R-15 Details Description
Related parts for T11-611R-15
IC SWITCH DUAL SPST 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 250KSPS 28-SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP FILM 2000PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 16V CH 01005 datasheet.pdf
CONN PLUG 2MM 8POS datasheet.pdf