ST T1635-600G
T1635-600G picture photo
Mfg. Part Number
T1635-600G
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A D2PAK
Datasheet Download
T1635-600G.pdf
Availability of T1635-600G
QUANTITY
T1635-600G Order Process
Ship out your order
Specifications of T1635-600G
Internal Part NumberEIS-T1635-600G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsT1635 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)160A, 168A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T1635-600G
Related LinksT1635, T1635-600G Datasheet, ST Distributor
T1635-600G Details Description
Related parts for T1635-600G
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TB datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR TLE 6365 REV.4 datasheet.pdf
RES MO 2W 0.56 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC 1.5KE datasheet.pdf
IC MPU I.MX27 400MHZ 404MAPBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
Connector Receptacle 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf