Vishay Sfernice T18103KT10
T18103KT10 picture photo
Mfg. Part Number
T18103KT10
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.75W TH
Datasheet Download
T18103KT10.pdf
Availability of T18103KT10
QUANTITY
T18103KT10 Order Process
Ship out your order
Specifications of T18103KT10
Internal Part NumberEIS-T18103KT10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesT18
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.252" x 0.189" Face x 0.748" L (6.40mm x 4.80mm x 19.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T18103KT10
Related LinksT1810, T18103KT10 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
T18103KT10 Details Description
Related parts for T18103KT10
IC VREF SERIES 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 22000UH datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 204.12VC P600 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf
NBC-MR/ 10 0-94B SCO US datasheet.pdf
DIN POWER H15 5.08MM 15P PRSS IN datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
TV 37C 37#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
CAP 2200 UF 20% 35 V datasheet.pdf