Tamura T1812-1R2J
T1812-1R2J picture photo
Mfg. Part Number
T1812-1R2J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 480MA 550 MOHM
Datasheet Download
T1812-1R2J.pdf
Availability of T1812-1R2J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T1812-1R2J Order Process
Ship out your order
Specifications of T1812-1R2J
Internal Part NumberEIS-T1812-1R2J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesT1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance1.2µH
Tolerance±5%
Current Rating480mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant230MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.195" L x 0.150" W (4.95mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.143" (3.63mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T1812-1R2J
Related LinksT1812, T1812-1R2J Datasheet, Tamura Distributor
T1812-1R2J Details Description
Related parts for T1812-1R2J
D-SUB CABLE - MFM09K/MC10G/X datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN.CABLE DRIVE-TERM./GENERAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO204AL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN 14POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf