Atmel T2525N038-6AQ
T2525N038-6AQ picture photo
Mfg. Part Number
T2525N038-6AQ
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC RECEIVER IR 5V 38KHZ 8-TSSOP
Datasheet Download
T2525N038-6AQ.pdf
Availability of T2525N038-6AQ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T2525N038-6AQ Order Process
Ship out your order
Specifications of T2525N038-6AQ
Internal Part NumberEIS-T2525N038-6AQ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeReceiver
Protocol-
Number of Drivers/Receivers0/1
Duplex-
Receiver Hysteresis-
Data Rate-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T2525N038-6AQ
Related LinksT2525N, T2525N038-6AQ Datasheet, Atmel Distributor
T2525N038-6AQ Details Description
Related parts for T2525N038-6AQ
IC OTP 512KBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 3.5W 6028 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL28005 datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0508 datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 6A 100V datasheet.pdf