ST T2535-600G
T2535-600G picture photo
Mfg. Part Number
T2535-600G
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 25A D2PAK
Datasheet Download
T2535-600G.pdf
Availability of T2535-600G
QUANTITY
T2535-600G Order Process
Ship out your order
Specifications of T2535-600G
Internal Part NumberEIS-T2535-600G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsT25 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)25A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)250A, 260A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)80mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T2535-600G
Related LinksT2535, T2535-600G Datasheet, ST Distributor
T2535-600G Details Description
Related parts for T2535-600G
CONN HDR 1.25MM 5POS SMD R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 1.2A (Switch) Backlight 8-MLF (2x2) datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 11-BIT 72-LFBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
RES 352 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 665 OHM 1% 30W datasheet.pdf