Vicor Corporation V375A2H160BL3
V375A2H160BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A2H160BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V375A2H160BL3.pdf
Availability of V375A2H160BL3
QUANTITY
V375A2H160BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A2H160BL3
Internal Part NumberEIS-V375A2H160BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency73.7%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A2H160BL3
Related LinksV375A2, V375A2H160BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A2H160BL3 Details Description
Related parts for V375A2H160BL3
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC 8CH DC/DC CONV LDO 48VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
STARTER KIT FOR STM32W108 datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 4A SYNC 16MLPQ datasheet.pdf
5018 LEDA MOON MODULE RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
8MM STUDMNT WIDESTRP TIE 15.7" datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC MODULE datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Panel Mount, Through Hole datasheet.pdf
CONN DSUB 78POS M H.D PC CL datasheet.pdf