KEMET T322E106K050AS
T322E106K050AS picture photo
Mfg. Part Number
T322E106K050AS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 10% AXIAL
Datasheet Download
T322E106K050AS.pdf
Availability of T322E106K050AS
QUANTITY
T322E106K050AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T322E106K050AS
Internal Part NumberEIS-T322E106K050AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT322
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.530" L (7.11mm x 13.46mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T322E106K050AS
Related LinksT322E10, T322E106K050AS Datasheet, KEMET Distributor
T322E106K050AS Details Description
Related parts for T322E106K050AS
IC 4-20MA CURRENT TRANS 14-SOIC datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf