KEMET T330D476K025AS
T330D476K025AS picture photo
Mfg. Part Number
T330D476K025AS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
T330D476K025AS.pdf
Availability of T330D476K025AS
QUANTITY
T330D476K025AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T330D476K025AS
Internal Part NumberEIS-T330D476K025AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT330
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.600" L x 0.195" W (15.24mm x 4.95mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.91mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T330D476K025AS
Related LinksT330D47, T330D476K025AS Datasheet, KEMET Distributor
T330D476K025AS Details Description
Related parts for T330D476K025AS
PHOTODIODE PIN SEALED SHORT TO-5 datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR PA162DK datasheet.pdf
ENCODER MINI 32CPR 20.3X6MM datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 1A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 0.597 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 33.4 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
IC DSC 64KB datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf