KEMET T350D335K035AS
T350D335K035AS picture photo
Mfg. Part Number
T350D335K035AS
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
T350D335K035AS.pdf
Availability of T350D335K035AS
QUANTITY
T350D335K035AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T350D335K035AS
Internal Part NumberEIS-T350D335K035AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.339" (8.60mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T350D335K035AS
Related LinksT350D33, T350D335K035AS Datasheet, KEMET Distributor
T350D335K035AS Details Description
Related parts for T350D335K035AS
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC CHRGR LI-ION SGL 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 2' NM BNCM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf