Vicor Corporation V24B5C200B
V24B5C200B picture photo
Mfg. Part Number
V24B5C200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V24B5C200B.pdf
Availability of V24B5C200B
QUANTITY
V24B5C200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B5C200B
Internal Part NumberEIS-V24B5C200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B5C200B
Related LinksV24B5, V24B5C200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B5C200B Details Description
Related parts for V24B5C200B
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 2K FLASH 20-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 130MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LED RED DIFF 1.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
COMBO-D 36C4 PIN ST PCB datasheet.pdf
TELECOIL datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf