KEMET T350E475K035AT7301
T350E475K035AT7301 picture photo
Mfg. Part Number
T350E475K035AT7301
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
T350E475K035AT7301.pdf
Availability of T350E475K035AT7301
QUANTITY
T350E475K035AT7301 Order Process
Ship out your order
Specifications of T350E475K035AT7301
Internal Part NumberEIS-T350E475K035AT7301
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT350 - UltraDip II
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)